Ultraszybka zagrywka i rekordowo długie spotkanie – najciekawsze rekordy siatkarskie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Siatkówka należy do dyscyplin, z których w Polsce zdecydowanie możemy być dumni. Poza wieloma tytułami mistrzowskimi kadry czy klubowymi sukcesami okazuje się, że nazwiska reprezentantów naszego kraju widnieją również w niektórych rekordach.

W świecie siatkówki – jak w każdej innej dyscyplinie – nie brakuje prawdziwych pasjonatów, którym nie wystarcza ograniczanie się do śledzenia bieżących rozgrywek czy zawierania zakładów u bukmacherów. Gigantycznym powodzeniem wśród bardziej zagorzałych fanów cieszą się również siatkarskie rekordy. Zdaniem wielu kibiców to właśnie tego rodzaju przekraczanie własnych granic czyni z tej dyscypliny sportowej coś znacznie więcej niż tylko zwyczajną rywalizację. Oto lista najciekawszych osiągnięć, które na zawsze zapisały się na kartach historii.

Najszybsza zagrywka

Najszybszy w historii serwis zanotowany w oficjalnych rozgrywkach należy do reprezentanta naszego kraju, a mianowicie Wilfredo Leona. Kubańczyk z polskim paszportem nie zapisał jednak tego rekordu, gdy grał z orzełkiem na piersi, a podczas spotkania ligi włoskiej pomiędzy swoją Perugią a Itasem Trentino. Cała sytuacja miała miejsce stosunkowo niedawno, bo 20 października 2020 roku – zawodnik przez wielu uważany za najlepszego siatkarza globu posłał wtedy piłkę z zatrważającą prędkością 138 kilometrów na godzinę! Przyjmujący pobił tym samym własny rekord dzierżony wcześniej z Włochem Ivanem Zajcewem (134 kilometry na godzinę).

Rekordowo długie spotkanie 

Najdłuższym odnotowanym siatkarskim spotkaniem jest charytatywny mecz rozegrany w holenderskim Amstelveen w 2017 roku. Całość trwała wtedy łącznie aż 101 godzin! Co ciekawe, poprzedni rekord w tym zakresie należał do Polaków. Charytatywne spotkanie siatkarzy z Jastrowia w województwie wielkopolskim zakończyło się dopiero po upływie 90 godzin, podczas których rozegrano aż 224 sety! Każdy z 32 zawodników przebywał na parkiecie przez co najmniej 6 godzin na dobę. Towarzyską rywalizację zorganizowano, by uzbierać fundusze na leczenie 2-letniej Oliwki.

Najwięcej punktów zdobytych w meczu

Jeśli chodzi o zdobycie największej liczby punktów na przestrzeni jednego spotkania na poziomie reprezentacyjnym, to nie ma sobie równych Niemiec Gieorgij Grozer. Niespełna 37-letni zawodnik podczas meczu grupowego igrzysk w Londynie przeciwko drużynie Serbii zgromadził na swoim koncie aż 39 punktów! Drugie miejsce pod tym względem przypada zaś Polakowi Bartoszowi Kurkowi, który na igrzyskach w Rio w 2016 roku mecz z Rosją zakończył z imponującym dorobkiem 36 „oczek”. Wśród najlepszych możemy znaleźć również innego reprezentanta naszego kraju – Piotra Gruszkę. Mecz igrzysk w Atenach w 2004 roku przeciwko Argentynie okrasił on wartą odnotowania zdobyczą 30 punktów.

Najwyżej wygrany set

W tym miejscu pojawia się pewien dylemat, bowiem w siatkówce amatorskiej monstrualne rozmiary zwycięstwa nie są niczym nadzwyczajnym. Jeśli mówimy jednak o profesjonalnych rozgrywkach, to nieczęsto się zdarza, by przegrana drużyna nie przekroczyła w danym secie 10 punktów. Rekord pod względem najwyżej wygranego seta należy do reprezentacji Rosji, która podczas meczu grupowego mistrzostw świata w 2018 roku rozbiła ekipę Tunezji 3:0. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że drugi set zakończył się 26:6 na korzyść Rosjan!

Zdjęcie główne: pexels.com/Jim De Ramos

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*