Zgrupowanie reprezentacji Polski w Opalenicy – trwają przygotowania do EURO 2020

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Od poniedziałku 24 maja trwa zgrupowanie reprezentacji Polski w piłce nożnej przed Mistrzostwami Europy, które rozpoczną się 11 czerwca. Na obozie w Opalenicy pod Poznaniem trenuje 27 zawodników na czele z Robertem Lewandowskim.

Reprezentacja Polski stacjonuje w hotelu Remes Sport & Spa, w którym podczas EURO 2012 mieszkała reprezentacja Portugalii. Paulo Sousa, jego sztab i piłkarze mają na wyłączność ośrodek, a w nim do dyspozycji kilka pełnowymiarowych boisk, dwie siłownie, strefę odnowy czy kriokomorę. Kadrowicze mieszkają w pojedynczych pokojach.

Zgrupowanie w Opalenicy pod znakiem koronawirusa: bańka, testy i szczepienia

Ze względu na pandemię koronawirusa UEFA zaleciła finalistom EURO 2020 zamieszkanie w tzw. bańce, czyli izolacji od świata zewnętrznego. Dlatego hotel otacza dodatkowe ogrodzenie, bram wjazdowych strzeże ochrona, a centrum prasowe znajduje się w hali sportowej na tyłach ośrodka. Tam też stanęło plenerowe studio Telewizji Polskiej.

Wszyscy wjeżdżający na teren zgrupowania muszą przejść szybkie testy PCR, które potwierdzą, że nie są zakażeni. Dotyczy to również rodzin zawodników, które od środy przez kilka dni będą towarzyszyć piłkarzom. Już we wtorek do Opalenicy przyjechała Anna Lewandowska z córkami Klarą i Laurą. Co ciekawe, dotarła ona na miejsce szybciej niż Grzegorz Krychowiak, który dojechał jako ostatni z 27 piłkarzy.

Dlaczego 27, a nie 26? Bo 21-letni bramkarz Radosław Majecki uczestniczy w obozie jako czwarty golkiper, ale wie już, że nie będzie grał na Mistrzostwach Europy. Pomaga natomiast Wojciechowi Szczęsnemu, Łukaszowi Fabiańskiemu i Łukaszowi Skorupskiemu w treningach. Również z uwagi na pandemię UEFA zezwoliła, aby w kadrach na turniej znalazło się 26, a nie jak dotychczas 23 graczy.

Robert Lewandowski: „Cel minimum na EURO 2020 to wyjście z grupy”

W centrum prasowym codziennie organizowane są konferencje prasowe. Na pierwszej tradycyjnie pojawił się Robert Lewandowski. „Cel minimum na EURO 2020 to wyjście z grupy. A co dalej? Sam chciałbym znać odpowiedź. Sukces będzie wtedy, gdy kibice będą dumni z tego, jak gramy. Niech poniesie fantazja” – powiedział kapitan Biało-Czerwonych, który dotarł na zgrupowanie tuż po ustanowieniu nowego rekordu Bundesligi. W jednym sezonie strzelił aż 41 goli i w efektowny sposób przypieczętował mistrzostwo Niemiec z Bayernem Monachium.

We wtorek na konferencji można było z kolei posłuchać Jakuba Modera. „Nie czuję tremy. Jeszcze rok temu powołanie na EURO 2020 było w sferze marzeń. Dotychczasowe turnieje oglądałem w telewizji, więc tym bardziej się cieszę, że mogę tu być. Muszę teraz pokazać trenerowi, co potrafię, by wybiec w składzie na mecz inauguracyjny” – zapowiedział pomocnik Brighton & Hove Albion.

Kadra codziennie trenuje, a na niektóre dni zapowiedziane są nawet po dwa treningi. Oprócz tego sztab przewidział też jednak pozasportowe formy integracji: między innymi emisję nowego piłkarskiego filmu „Druga połowa”, koncert zespołu Golec uOrkiestra, czy wspólne oglądanie finałów Ligi Europy (26 maja) i Ligi Mistrzów (29 maja).

We wtorek piłkarze mieli również możliwość dobrowolnego zaszczepienia się szczepionką firmy Johnson&Johnson. Z tej opcji skorzystało 19 z 27 zawodników, w tym m.in. Robert Lewandowski. Z pozostałej ósemki tylko czterej kadrowicze to ozdrowieńcy. Szczepionki nie zwalniają jednak z testów, które czekają Biało-Czerwonych przed każdym meczem na EURO 2020.

EURO 2020: Kiedy i gdzie oglądać mecze Polaków?

Na Mistrzostwach Europy Polska trafiła do grupy E, w której zmierzy się kolejno ze Słowacją (14 czerwca w Sankt Petersburgu), Hiszpanią (19 czerwca w Sewilli) i Szwecją (23 czerwca w Sankt Petersbugu). W fazie grupowej wystąpią 24 zespoły podzielone na sześć grup. Z każdej grupy wyjdą po dwie najlepsze drużyny, a do fazy pucharowej dostaną się też cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Na czas EURO 2020 kadra zamieszka w Sopocie. Do hotelu Marriott Resort & Spa przeniesie się 9 czerwca. Najpierw jednak rozegra dwa mecze towarzyskie. 1 czerwca we Wrocławiu zmierzy się z Rosją, a 8 czerwca w Poznaniu z Islandią. Na ten moment kibice będą mogli zapełnić po 25 procent pojemności trybun na obu obiektach, ale według nieoficjalnych informacji nowe rozporządzenie rządu może zwiększyć ten limit do 50 procent. Transmisje ze spotkań kontrolnych, jak i z całych Mistrzostw przeprowadzi TVP.

Terminarz reprezentacji Polski przed EURO 2020:

24 maja: początek zgrupowania w Opalenicy
1 czerwca: mecz towarzyski Polska – Rosja (Wrocław, godzina 20:45)
8 czerwca: mecz towarzyski Polska – Islandia (Poznań, 18:00)
9 czerwca: zameldowanie się kadry w Hotelu Marriott Resort & Spa w Sopocie
14 czerwca: mecz ME Polska – Słowacja (18:00, Sankt Petersburg)
19 czerwca: mecz ME Hiszpania – Polska (21:00, Sewilla)
23 czerwca: mecz ME Szwecja – Polska (18:00, Sankt Petersburg)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*