Co się stało z Polską Ligą Futbolu Amerykańskiego?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Futbol amerykański to bez wątpienia sport najbliższy sercom mieszkańców USA. W Polce również swego czasu funkcjonowała Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (PLFA). Co się z nią stało? Przekonajmy się.

Czym jest futbol amerykański?

Futbol amerykański to sport drużynowy, w którym ścierają się dwa jedenastoosobowe zespoły. Rozgrywkę wygrywa drużyna, która przebije przeciwnika liczbą punktów zdobytą w ustalonym czasie. W futbolu amerykańskim punkty zdobywać można na wiele sposobów, takich jak przeniesienie piłki przez wyznaczoną linię punktową, rzucenie piłki do zawodnika stojącego za wspomnianą linią czy kop na bramkę przeciwnika. Istnieją sytuacje, gdy mecze kończą się remisem. Nazwa futbolu amerykańskiego wiąże się między innymi z inspiracją rugby, piłką nożną czy odmianami futbolu ludowego.

Czym była Polska Liga Futbolu Amerykańskiego?

Polska Liga Futbolu Amerykańskiego to nazwa rozgrywek ligowych futbolu amerykańskiego, które odbywały się w Polsce od 2006 roku do 2019 roku. Założyło ją Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, a składały się na nią rozgrywki seniorskie oraz juniorskie. Zwycięzcy Ligi Futbolu Amerykańskiego nie mieli prawa do tytułowania się mistrzem Polski, ponieważ Polski Związek Futbolu Amerykańskiego nie był w świetle polskiego prawa związkiem sportowym.

W Polsce już od lat 90. XX wieku pojawiały się głosy o tym, by stworzyć oficjalne rozgrywki futbolu amerykańskiego. Utrudnieniem okazał się jednak brak właściwej struktury organizacyjnej. Do powstania Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego przyczyniło się uformowanie pierwszej drużyny futbolowej Warsaw Eagles, a także założenie wspomnianego wcześniej Polskiego Związku Amerykańskiego. W pierwszym spotkaniu Ligi starli się Warsaw Eagles oraz KFA Fireballs Wielkopolska, tym samym otwierając sezon 2006 roku.

Liga przez lata działała prężnie, jednak jak podają źródła, około 2018 roku doszło w niej do rozłamu. Kluby sportowe nie miały w Polskim Związku Futbolu Amerykańskiego swoich przedstawicieli – tak uzasadniano przyczynę rozłamu. „Zbuntowane” kluby wzięły sprawy we własne ręce i postanowiły zawnioskować do Ministerstwa Sportu i Turystyki o oficjalne ustanowienie związku sportowego powiązanego z futbolem amerykańskim.

Jean-Daniel Francoeur/pexels.com

Obecnie rozgrywki ligowe noszą nazwę Polska Futbol Liga

Nietrudno doszukać się informacji o tym, że Polska Liga Futbolu Amerykańskiego już nie działa. W 2019 roku powołano Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce. Obecnie oficjalne rozgrywki organizowane przez ZFAP noszą nazwę Polska Futbol Liga, a mecze odbywają się na czterech szczeblach: PFL 1, PFL 2, PFL 9 oraz PFLJ. W PFL 1, czyli pierwszej lidze, ostatnimi mistrzami stali się Archers Bydgoszcz, którzy nie działają już z powodu problemów finansowych. PFL 2 podzielono na dwie grupy – północną, do której przynależy między innymi Armia Poznań, oraz południową, w której znaleźć można między innymi Tytanów Lublin. W PFL 9 do rozgrywek przystępują jedynie drużyny dziewięcioosobowe zamiast jedenastoosobowych. Jedną z drużyn należących do PFL 9 jest przykładowo Armada Szczecin. W PFLJ grają z kolei juniorzy, a mistrzem ligi jest obecnie drużyna Lowlanders Białystok.

Rozgrywek Polskiej Futbol Ligi nie można zobaczyć w ogólnodostępnej telewizji. Poczynania drużyn można jedynie obejrzeć w sieci lub osobiście na stadionach. Mecze PFL odbywają się rokrocznie od kwietnia do lipca.

Zdj. główne: football wife/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*