Dlaczego ten piłkarz nie osiągnie sukcesu? Case study z omówieniem

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł gościnny

Dieta sportowca. W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się na ten temat, ale tak naprawdę niewiele osób wie jak zadbanie o odpowiednie odżywianie może przełożyć się na sukces zawodnika czy zawodniczki danej dyscypliny sportowej. Okazuję się, że kilka procent może mieć znaczenie.

Wyobraźmy sobie piłkarza, który w 100% realizuje swoje założenia treningowe, zawsze stosuje się do rad trenera i jest utalentowany, ale uważa, że dieta i suplementacja w jego przypadku jest bezcelowa. Posiłki je nieregularnie, chwyta tylko to, co ma pod ręką i nie dba kompletnie jakość spożywanych produktów.

Jak to może przełożyć się na jego karierę? 

Zacznijmy od tego, że nieodpowiednio dobiera on w swojej diecie ilość kalorii. W dni treningowe je za mało, w wolne od treningu trochę za dużo. 

Jak wynika z badań, przy nieodpowiednim poziomie energii dostępnej w dni treningowe naraża się na wiele problemów. Między innymi wzrasta u niego ryzyko urazów i kontuzji, wystąpić mogą problemy związane z gospodarką żelazową i tym samym układem tlenowym, dodajmy do tego słabą mineralizację kości i co oczywiste brak energii na wykorzystanie w 100%  swojego potencjału na treningu [1]. 

Dodatkowo w związku z pogłębiającym się deficytem energii i niedostateczną podażą białka w diecie naraża się na zbyt dużą utratę masy mięśniowej, a co za tym idzie zmniejszeniem zwinności, szybkości i siły [2].

Kolejny błąd

Załóżmy też, że ten zawodnik nie dba o aspekt nawodnienia, po prostu pije według swojego pragnienia. Jest udowodnione naukowo, że sportowiec nie powinien kierować się jedynie uczuciem pragnienia, ponieważ jest to nieoptymalny wskaźnik. Trenując w wilgotnych warunkach, przy wysokiej temperaturze powietrza zawodnik traci znaczną część wody wraz z potem, a odwodnienie już na poziomie 2% może pogarszać jego zdolności wysiłkowe [3]. 

Dodatkowo, piłkarz ten pije tylko czystą wodę, nie dostarczając elektrolitów, a to wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową i zwiększa ryzyko wystąpienia tak popularnych w piłce nożnej kurczy mięśni i tym samym pogorszenia zdolności wysiłkowych.

Więcej odnośnie żywienia i suplementacji w sportach drużynowych dowiesz się z mojego autorskiego kursu, którego premiera rusza 15 września. 

Idźmy dalej…

Żeby było mało, zawodnik ten nie zwraca uwagę na ilość, jakość i częstotliwość podaży węglowodanów, jego dieta opiera się głównie na tłuszczach i do tego słabej jakości. Przez ten fakt, zmniejszają się jego zdolności do podejmowania dobrych decyzji na boisku, wykonuje na boisku mniej sprintów, przebiega mniejszą ilość kilometrów i jest mniej skuteczny w pojedynkach jeden na jeden. [4]

Wszystko to, co zostało wyżej wymienione na tym czysto teoretycznym przykładzie jest w pełni prawdziwe, a powyższe twierdzenia są potwierdzane w licznych badaniach naukowych. Dołóżmy do tego nieodpowiednią ilość składników odżywczych w diecie, a to zmniejszają zdolność zachodzenia adaptacji treningowych i zwiększają ryzyko infekcji oraz chorób, a co za tym idzie absencji na meczach i treningach, a także utrudnioną regenerację mięśni i ścięgien.

Dodajmy brak wsparcia suplementacyjnego, które jest standardem na najwyższych poziomach rozgrywkowych i mamy komplet. Zawodnik poprzez zaniedbanie aspektów dietetycznych być może nie straci swojej kariery, ale nie będzie w miejscu, w którym mógłby być.

Dieta nie zrobi ze słabego zawodnika, świetnego piłkarza

Może natomiast pomóc dobremu zawodnikowi w pełni rozwinąć jego potencjał, dać dodatkowych kilka % do sukcesu, a przecież te kilka procent w sporcie robi kolosalną różnice.

Więcej o żywieniu w sportach drużynowych dowiesz się z mojego autorskiego kursu, którego premiera startuje już 15 września.

Bibliografia:

[1] Burke, L. V. Deakin (2015). „Clinical Sports Nutrition” Chapter 6. Burke, L. M. (2003). The IOC consensus on sports nutrition 2003: New guidelines for nutrition for athletes. Int Sport Nutr Exerc Metab 13(4): 549-552.

[2] Stokes, T., A. J. Hector, R. W. Morton, C. McGlory S. M. Phillips. Recent Perspectives Regarding the Role of Dietary Protein for the Promotion of Muscle Hypertrophy with Resistance Exercise Training. Nutrients. 2018, 10(2).

[3] Aragon-Vargas, L. F., Moncada-Jiménez, J., Hernandez-Elizondo, J., Barrenechea C, A., Monge-Alvarado, A. Evaluation of pre- -game hydration status, heat stress, and fluid balance during professional soccer competition in the heat. European Journal ofSport Science. 2009, 9(5), 269 – 276

[4] Collins J, Maughan R, Gleeson M, et al. UEFA expert group 2020 statement on nutrition in elite football. current evidence to inform practical recommendations and drive future research. Br J Sports Med. 

Zdjęcie główne: Alexander Nadrilyanski/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*