Jak dobrać gogle narciarskie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przygotuj się do sezonu zimowego na stoku i dobierz odpowiednie gogle narciarskie. W tym artykule podpowiemy Ci, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby inwestycja przełożyła się na komfortową oraz bezpieczną jazdę. Nie zwlekaj i dowiedz się, jak dobrać gogle narciarskie!

Gogle narciarskie to nie tylko stylowy dodatek!

Choć gogle narciarskie od razu rzucają się w oczy, gdy podziwiamy czyjś sportowy ubiór, to tak naprawdę ich rola znacznie wykracza poza walory estetyczne. Mają na celu chronić wzrok przed podrażnieniami i uszkodzeniami spowodowanymi np. promieniami słonecznymi, kryształkami lodu lub niewielkimi gałązkami mijanymi na trasie.

Gogle narciarskie, podobnie jak okulary przeciwsłoneczne, odbijają promienie słoneczne, gwarantując ochronę UV. To bardzo ważne, zwłaszcza w warunkach górskich. W słoneczny dzień promienie odbijają się od białej powierzchni puchu, co nie jest przyjemne dla oczu bez odpowiedniej ochrony.

Dodatkowo szkła zabezpieczają przed ostrym wiatrem czy padającym śniegiem. Pogoda w górach często jest dynamiczna i zmienia się z minuty na minutę, dlatego dobre przygotowanie do jazdy to absolutna podstawa.

Nowoczesne technologie na rynku sprawiają, że gogle poprawiają widoczność w każdych warunkach. Soczewki mogą nawet dostosowywać się do aktualnego oświetlenia, redukując odblaski czy zmieniając intensywność światła. Jak zatem widzisz, wybór gogli narciarskich nie powinien być zatem przypadkowy.

Jak wybrać rozmiar i kształt gogli narciarskich?

Idealnie dopasowane gogle to takie, które nie są zbyt ciasne ani zbyt luźne. Wtedy będą utrudniać widoczność i mogą nawet wpłynąć na wiele niebezpiecznych sytuacji na stoku. O tym, jak dobrać gogle narciarskie, świadczą głównie kształt oraz wielkość twarzy. Właśnie dlatego na rynku znajdziesz produkty przeznaczone dla dzieci, damskie i męskie. Gwarantują lepsze dopasowanie do naturalnej anatomii ciała.

Gogle narciarskie różnią się też pod względem kształtu soczewek. Sferyczne mają charakterystyczne zakrzywienie przypominające część kuli, a ramka jest tutaj płytka. Taki model wyróżnia się szerokim kątem widzenia. Trzeba jednak zainwestować w dobrej jakości gogle, bo zaokrąglona soczewka jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Z kolei cylindryczne warianty to takie, które już na pierwszy rzut oka wydają się płaskie. Nie wychodzą poza ramkę i nie mają wypukłości, co zwiększa ich trwałość. Wiele modeli znajdziesz w sklepie Ski Race Center, gdzie dobierzesz idealne gogle narciarskie dla siebie: https://skiracecenter.pl/531-gogle-fotochromatyczne.

Jakie ramki i soczewki gogli narciarskich wybrać?

Zastanawiasz się, jak dobrać gogle narciarskie pod względem kolorystycznym? Jak się okazuje, ma to ogromne znaczenie w praktyce i nie chodzi tu tylko o aspekty wizualne. Soczewki powinny być dostosowane do warunków najczęściej panujących podczas jazdy. Jasne przepuszczają więcej światła, z kolei ciemne – mniej. Ten parametr określa się za pomocą skali S0-S3, gdzie S0 przeznaczone są do jazdy w nocy, a S3 najlepiej sprawdzą się podczas dużej ekspozycji na słońce.

Niektóre z modeli na rynku automatycznie dostosowują się do warunków oświetleniowych. Takie gogle nazywane są fotochromowymi. Wyposażone są w specjalny filtr, który wpływa na rozjaśnianie się i przyciemnienie soczewek. Warto wziąć pod uwagę także szkła w nowoczesnym wydaniu, np. poprawiające kontrast, zabezpieczające przed parowaniem albo z możliwością szybkiej i sprawnej wymiany.

Nie byłoby jednak trwałych i funkcjonalnych gogli bez odpowiednio dobranej ramki. Ta powinna być odporna na uszkodzenia oraz mieć odpowiedni system wentylacji. Ostatnio modne są modele bezramkowe, bardziej elastyczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*