Jak skutecznie oczyścić organizm sokami?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Detoks sokowy to obecnie bardzo popularna metoda oczyszczania organizmu. Detoksykację można przeprowadzić wiosną, by usunąć z organizmu toksyny po zimie lub latem. Taka kuracja chętnie wybierana jest również przez osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jak jednak skutecznie oczyścić organizm sokami? Sprawdź, jakie są zasady detoksu sokowego.

Na czym polega detoks skokowy?

Zazwyczaj detoks sokowy trwa maksymalnie siedem dni. W tym czasie wszystkie posiłki zastępowane są świeżymi sokami z warzyw lub owoców. W zależności od oczekiwanych rezultatów, a także kondycji organizmu, taka kuracja może trwać krócej, na przykład 3 dni. Płynne posiłki w postaci soków odciążają układ trawienny i poprawiają perystaltykę jelit, a także je oczyszczają.

Detoks sokowy charakteryzuje się niską kalorycznością. Standardowo taka dieta oczyszczająca może dostarczać nam od 800 do 1200 kalorii dziennie. Oznacza to, że nie pokrywa naszego zapotrzebowania kalorycznego. Z tego powodu nie powinna być stosowana dłużej niż tydzień. Soki można przygotowywać samodzielnie, codziennie je wyciskając lub skorzystać z gotowych zestawów dostępnych na przykład na https://www.nuja.pl/.

Przygotowanie do detoksu sokowego

Detoks sokowy to skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. Na taką dietę nie powinniśmy jednak przechodzić z dnia na dzień. Z tego powodu należy odpowiednio się do niej przygotować, aby organizm nie dostał szoku. Na kilka dni przed rozpoczęciem płynnej kuracji należy przejść na lekkostrawną dietę, a więc zrezygnować ze smażonych, tłustych potraw, mięsa, wędlin czy serów żółtych. 

Warto też ograniczyć spożycie białego pieczywa, słodyczy, napojów gazowanych, kawy i alkoholu. Dobrze jest też w tym czasie zacząć jeść więcej warzyw i owoców. Należy zadbać także o właściwą ilość snu, aby organizm był wypoczęty i zregenerowany. Zarówno kilka dni przed, jak i podczas samego detoksu sokowego zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej, aby nie przeciążać organizmu.

Jak przeprowadzić detoks sokowy?

Detoks sokowy to kuracja, której celem jest oczyszczenie organizmu. Jednak ze względu na jej niską kaloryczność, nie powinna być stosowana dłużej przez tydzień. W ciągu roku nie zaleca się przeprowadzania detoksu więcej niż dwa razy, aby nie doprowadzić do niedoboru ważnych składników w organizmie. Podczas detoksu sokowego należy spożywać 5 płynnych posiłków, czyli soków warzywnych lub owocowych o stałych porach, mniej więcej co 3-4 godziny. Między posiłkami nie należy pić kawy, herbaty, a także alkoholu. Zalecana jest woda i napary ziołowe. Soki z samych owoców najlepiej spożywać w godzinach dopołudniowych, a wieczorem lepiej postawić na wersje warzywne. Po zakończeniu detoksu również należy stopniowo wracać do spożywania stałych pokarmów i normalnej diety.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*