French Open 2020: Iga Świątek broni honoru polskich tenisistów

Magda Linette, Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak odpadli w pierwszej rundzie wielkoszlemowego French Open. Jedyną polską singlistką, która gra dalej na kortach Rolanda Garrosa, jest Iga Świątek.

Iga Świątek wyszła na kort jako pierwsza spośród Polaków i spisała się wybornie. Rozbiła 6:1, 6:2 wyżej rozstawioną Markétę Vondroušovą. Czeszka to finalistka zeszłorocznego French Open i półfinalistka niedawnego turnieju WTA w Rzymie. Z 19-letnią Polką nie miała jednak szans.

„Kontrolowałam przebieg spotkania. Grałam bardzo ofensywnie, w związku z czym Markéta popełniała więcej błędów. Zagrałam bardzo dobrze taktycznie i jestem z tego zadowolona” – powiedziała Świątek po meczu.

W drugiej rundzie warszawianka podejmie nieobliczalną Su–Wei Hsieh (63. w rankingu WTA). Zagrają w środę jako drugie w kolejności na korcie siódmym.

Niespodziewaną porażkę zaliczyła bardziej doświadczona z Polek. Magda Linette uległa Leyli Fernandez (100. WTA) 6:1, 2:6, 3:6. Pierwszy set nie zwiastował porażki z zaledwie 18-letnią Kanadyjką, ale potem Linette popełniła za dużo błędów i szybko pożegnała się z paryską mączką.

Odpadli również panowie. Kamil Majchrzak przegrał z faworyzowanym Karenem Chaczanowem (16. ATP) 6:7 (3-7), 3:6, 3:6, ale postawa zwłaszcza w pierwszym secie wstydu mu nie przynosi.

Jeszcze bardziej zacięty był pojedynek Huberta Hurkacza z Tennysem Sandgrenem (47. ATP). Trwał aż cztery i pół godziny, a skończył się porażką Polaka 5:7, 6:2, 6:4, 6:7 (1-7), 9:11. Tie-break w czwartym secie mocno „nakręcił” żywiołowego Amerykanina, ale w piątym secie Hurkacz zdołał odrobić straty i miał nawet dwie piłki meczowe. Nie wykorzystał ich jednak i przegrał tę trwającą 20 gemów (!) partię oraz całe spotkanie.

W innych meczach pierwszej rundy doszło do kilku niespodzianek. Rozstawiony z numerem czwartym Daniił Miedwiediew przegrał z Węgrem Mártonem Fucsovicsem, faworyt gospodarzy Gaël Monfils okazał się słabszy od Kazacha Aleksandra Bublika, Angelique Kerber nie poradziła sobie ze Słowenką Kają Juvan, a Madison Keys z Chinką Zhang Shuai.