Sprzęty i akcesoria dla początkującego wędkarza

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Łowienie ryb to hobby od wielu lat nie traci na popularności. Przede wszystkim mężczyźni z uwielbieniem oddają się wędkarstwu i z ogromną cierpliwością czekają na imponujące okazy ryb. Podstawą do czerpania przyjemności z zajęcia, jakim jest wędkowanie oraz drogą o osiągania sukcesów w tej dziedzinie jest odpowiedni sprzęt. Dużym ułatwieniem dla każdego początkującego wędkarza są również akcesoria. Przedstawiamy najbardziej przydatne gadżety do łowienia ryb.  

Wędka dla początkujących

Zacząć należy od zupełnych podstaw, czyli wędki. Doświadczeni wędkarze najbardziej polecają osobom rozpoczynającym swoją przygodę z łowieniem rym wędki typu bat. Jest to najbardziej podstawowy model, jednak – w tym przypadku – w prostocie siła. Jednym z atutów wędki spławikowej jest jej lekkość. Dzięki temu ręce nie męczą się podczas wędkowania i poranek nad rzeką nie skończy się bolesnymi zakwasami. Kij wędki powinien być najprostszy, jak się da, ponieważ przy takiej budowie najłatwiej jest nauczyć się operować wędką. Warto mieć na uwadze, że jeśli nie potrafisz jeszcze dobrze posługiwać się sprzętem wędkarskim, wszelkie udziwnienia będą Ci przeszkadzać w łowieniu, zamiast je ułatwiać. Pierwsza wędka nie powinna też być za droga, ponieważ nie warto wydawać na sprzęt dużych sum, jeśli nie masz pewności co do danego zajęcia. Tanią wędkę możesz później sprzedać i kupić sobie bardziej zaawansowany model.   

Podbierak   

Technika manewrowania wędką oraz zwijania żyłki jest kluczowa przy łapaniu większych okazów ryb. Na początku, kiedy dopiero uczysz się operować sprzętem, warto zainwestować w pewne ułatwienia. Do łowienia przy brzegu może przydać się tak zwany podbierak, czyli siatka, za pomocą której możesz wydobyć rybę złapaną na haczyk. Jest to wyjątkowo praktyczne, jeśli boisz się, że żyłka zaplącze się podczas zwijania lub gdy ryba jest zbyt ciężka, by przyciągnąć ją spinnerem. Podbierak można od razu ustawić przy haczyku z przynętą, aby ryba sama do niego wpłynęła, w ten sposób nie spłoszysz jej wkładając siatkę do wody.    

Sonda wędkarska  

Wędkarze dzielą się na dwie grupy – tych, którzy łowią wspierając się tylko swoją cierpliwością i techniką oraz tych, co uwielbiają pomagać sobie nowoczesnymi technologiami. Dla wędkarzy należących do miłośników nowinek technicznych, idealnym gadżetem będzie echosonda wędkarska. Ułatwi ona łowienie ryb oraz sprawi, że proces ten będzie bardziej zdecydowanie bardziej przyjemny i efektywny. Jest to akcesorium dość kontrowersyjne i, zwłaszcza w wędkarzach starej daty, może wywoływać skrajne emocje. Warto jednak przełamać się i spróbować łowienia na echosondę, ponieważ ten gadżet potrafi naprawdę odmienić życie wędkarza.  

Zdjęcie główne: pexels.com/alexandre saraiva carniato

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*