Wybieramy rower doskonały. Dla kogo jest rower trekkingowy, a kiedy lepiej sprawdzi się rower MTB?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zastanawiasz się, jaki rower powinieneś kupić? Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, oferowanych przez bardziej oraz mniej znane firmy. Nie tak łatwo jednak jest znaleźć produkt idealnie dobrany do Twoich oczekiwań. Lepsze są rowery górskie czy porządny rower miejski albo trekkingowy? Wszystko zależy od Twoich planów i tego, gdzie zamierzasz w najbliższym czasie jeździć. 

Rowery męskie można kupić w wielu różnych wariantach, dostosowanych przede wszystkim do terenu, po którym zamierzasz się przemieszczać. Ich budowa i elementy wyposażenia są dostosowane do przeznaczenia. Na zupełnie inne elementy zwracasz uwagę podczas zakupu tzw. górala, a na inne inwestując w rower szosowy. W tym artykule wskażemy, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, wybierając rower górski oraz trekkingowy. Zajrzymy także do „niezbędnika” każdego rowerzysty. 

Jak wybrać rower trekkingowy?

Na samym początku opiszmy, czym charakteryzuje się rower trekkingowy. Przede wszystkim jest to inna nazwa roweru dobrego na dłuższe trasy, czyli turystycznego. Zwykle ma on koła 26- lub 28-calowe, dobre do jeżdżenia po twardszych nawierzchniach. Oczywiście istnieją różne rodzaje rowerów trekkingowych, promowanych przez rozmaitych producentów. Ich zadanie jednak zawsze jest jasne – musi się na nich komfortowo jeździć podczas dłuższych wycieczek po zmiennym terenie. 

Definicja roweru trekkingowego zakłada także to, że powinien on mieć solidną budowę i być wytrzymały. Często ma miejsce na przednie i tylne sakwy,  można więc podróżować nim ze sporym obciążeniem. Nie może być więc zbyt lekki, bo nie utrzyma całego bagażu. 

Wielu osobom wydaje się, że wszystkie tanie rowery można nazwać trekkingowymi, bo nie są „specjalistyczne” i wyglądają całkowicie zwyczajnie. W odróżnieniu od rowerów miejskich jednak opcje turystyczne najczęściej posiadają liczne przerzutki i manetki, pozwalające na dopasowanie trudności jazdy do zmiennego podłoża.

Ważną kwestią są też ich hamulce i amortyzatory. W rowerach miejskich zwykle nie odgrywają aż tak znaczącej roli, podczas gdy w trekkingowych muszą działać bezawaryjnie często przez dziesiątki kilometrów. 

Wybierając rower trekkingowy, zwróć też uwagę na ramę. Musi być solidna, ale nie może ważyć zbyt dużo. Do wyboru są opcje stalowe, aluminiowe oraz karbonowe. Im mniejsza waga, tym wyższa cena. W przypadku ambitniejszych planów wycieczkowych zwykle jednak warto zainwestować w swój komfort i wygodę. 

Wybieramy rowery górskie. Na co powinieneś zwrócić uwagę? 

Zupełnie innym rodzajem pojazdu jest rower mtb, co jest skrótem od Mountain Terrain Bike. To rowery górskie, które są doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na pokonywanie nawet trudniejszych tras wiodących po wymagających podłożach. 

Rowery te nadają się zarówno do jazdy po ścieżce rowerowej i asfalcie, jak i drodze leśnej, szlaku pokrytym kamieniami czy podłożu piaszczystym. Co więcej, produkowane są w rozmaitych typach, dostosowanych zarówno do potrzeb mężczyzn, jak i kobiet, a nawet dzieci. Dzięki temu często decydują się na nie całe rodziny, chętnie spędzające aktywnie wolny czas razem. 

Wybierając rower górski, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na komfort jazdy. Zależnie od modelu, pojazdy te bywają dość ciężkie. Biorąc to pod uwagę, należy wybrać taki, nad którym kierowca będzie w stanie bez większego problemu zapanować. Druga kwestia to budowa ramy – do spokojnych przejażdżek pasują głównie łagodne kształty i wyżej umieszczone siodełko. Ekstremalne zjazdy natomiast wymagać mogą większych amortyzatorów, niskiego siedziska oraz ostrych kątów. 

Górskie rowery damskie

Wspomnieliśmy wcześniej, że rowery górskie mogą być męskie, damskie oraz dziecięce. Różnią się one przede wszystkim budową siodełka oraz geometrią. Zawsze przed zakupem wsiądź na rower i upewnij się, że na pewno jest Ci na nim wygodnie. Komfort jazdy jest kluczową sprawą, która może wpłynąć na ostateczną radość z wycieczki. Damskie modele czasem mają też nieco niższy przekrok ramy, co może ułatwiać kierowanie rowerem podczas przejazdu po trudnej nawierzchni. 

Wybór roweru to nie wszystko. Co powinieneś mieć ze sobą podczas wycieczki?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz rower mtb, czy też rower trekkingowy, zawsze odpowiednio przygotuj się do każdego wyjazdu. Pamiętaj, by zabrać ze sobą zapas wody, szczególnie podczas wycieczki w upalny dzień. Miej też ze sobą – na wszelki wypadek – kamizelkę odblaskową. Dzięki temu będziesz widoczny poza terenem zabudowanym, jeśli będziesz musiał jechać późnym wieczorem. 

Warto mieć też zawsze przy sobie multitool, pompkę oraz zestaw do łatania opon rowerowych. W drodze może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji, a nawet najładniejsza ścieżka rowerowa bywa zwodnicza. Lepiej szybko poradzić sobie z problemem niż prowadzić rower z „kapciem” czy ruszającym się siodełkiem przez wiele kilometrów do domu. 

Ostatnim punktem na liście jest apteczka oraz kask. Podobnie jak w przypadku podróży samochodem, zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Nawet jeśli perfekcyjnie znacie przepisy i jeździcie na jednokołowcach od lat, to pamiętajcie przysłowie – przezorny, zawsze ubezpieczony. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*